1 February 2023
GÜNCEL MANŞET

Tutsak yakınlarının Ankara’daki temasları sürüyor

Hasta ve infazı yakılan tutsakların yakınları, Ankara’da.
Tutsak yakınkarı ziyaret ettikleri siyasi parti ve kurumlara ilettikleri dosyada, acil tahliye edilmesi gereken 38 tutsağın durumunu aktardı.

Wan, Amed, Şirnex, Mêrdin, Gever, Sêrt, Çukuorova, ve İstanbul’dan Ankara’ya gelen hasta ve infazları yakılan tutsak yakınları, HDP Meclis grup toplantısına katıldıktan sonra İHD ve Gelecek Partisi’ni ziyaret etti.

Tutsak yakınları, bugün de EMEP, DEVA, Sol Parti, SP, TİHV, TTB’yi ziyaret etti.

Tutsak yakınları, ziyaret ettikleri siyasi parti ve kurumlara hasta tutsaklara dair bilgi ve taleplerin yer aldığı dosyayı sunuyor.

“Adalet Nöbeti Aileleri” adına düzenlenen 11 sayfalık dosya, “Türkiye Hapishanelerinde Hasta Mahpus ve Sağlığa Erişim Hakkı” başlıklı dosyada, acilen tahliyesi gereken 38 ağır hasta tutsağa dair bilgilere yer verildi.

Dosyada, salgın sürecine vurgu yapılarak, bu kapsamda 20 Mart 2020’de Avrupa CPT tarafından yayınlanan bir dizi ilkeler, 25 Mart 2020’de BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri’nin çağrısı ve 6 Nisan 2020’de Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri’nin çağrısı da hatırlatıldı.

Dosyada ayrıca ailelerin şu talepleri yer aldı:

  • Ağır hasta mahpusların salgın hastalık durumunda ciddi risk grubunda bulunması nedeniyle ivedilikle salıverilmeleri,
  • Hapishanelerde de çevresel ve kişisel hijyenin sağlanması için gerekli önlemlerin alınması,
  • İmralı Hapishanesi de dâhil olmak üzere Türkiye’deki tüm hapishanelerde alınmış olan tedbirlerin standartlara uygun olup olmadığı konusunda, kamuoyunun bilgilendirilmesi için, aralarında hukukçuların, insan hakları örgütleri ve hükümet temsilcilerinin de bulunduğu bir heyetin kısa süre içerisinde incelemelere başlaması