6 July 2022
Öne Çıkanlar

Türk Devleti Suriye’nin Demografik Yapısını Değiştiriyor

 

Türk devleti Suriye krizine doğrudan müdahale etti. Türk devleti bu müdahaleyle yeni Osmanlı devletini canlandırmak ve işgal altındaki Suriye bölgelerini Türkiye haritasına dâhil etmeye çalışıyor. Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu yetkililerin açıklamalarıyla işgal altındaki topraklarda sömürge evleri inşa edeceklerini duyurdu.

Bu proje, asıl sakinlerin yerinden edildiği Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî’de hayata geçirilmek isteniyor.Türk devleti, Kuzey ve Doğu Suriye’de denetiminde bulunan bölgelere mültecileri yerleştirmeye başladı. Türkiye’nin, bu uygulama ile kentlerin demografik yapısını değiştirmek istediği belirtilirken, Kürtler, bu duruma tepki göstermeye devam ediyor.

Efrîn-Suriye İnsan Hakları Örgütü’nün 14 Mayıs’ta yayınladığı rapora göre, Humus, Halep, İdlib ve Doğu Guta’dan getirilen 100 Suriyeli mülteciden oluşan ilk grup, Türkiye ve bağlı grupların denetimindeki Girê Spî kantonuna gönderildi.

Kantonun batı kesimlerinde ev inşasının hızlandırdığı belirtilirken, mültecilerin yerleştirildiği sırada, Elem kontrol noktasının yanındaki ev sahiplerine de evlerini terk etmelerinin söylendiği bildirildi.

Alınan bilgilere göre Türkiye, mültecilere yerleştirildikleri yapılarda barınmaları halinde kendilerine hazırlanan konutlar ve yılda 4 kez Türkiye’yi ziyaret edebilecekleri koruma belgesi verileceği sözünü verdi.

Serêkaniyê Göç Komitesi sözcüsü Medmûd Cemîl, Türk devletinin işgal altındaki topraklarda sömürge evleri inşa etme planının Suriyeli göçmenlerin asıl topraklarına dönüşüne ilişkin 2254 sayılı BM kararına aykırı olduğunu söyledi.

Mehmûd Cemîl, Türk devletinin Suriye’ye müdahale ettiğini ve Rojava Devrimi’ni barışçıl ve demokratik yolundan saptırmaya çalıştığını söyledi.

Cemîl, işgalci Türk devletinin yaklaşık 9 bin kilometrelik Suriye toprağını işgal ettiğini ve inşa edilen sömürge evleri ile bölgenin demografik yapısının değiştirilmek istendiğini belirtti.

Göç Komitesi Sözcüsü, bölgelerinde yapılmak istenen sömürge evlerini kabul etmediklerini dile getirdi.

Mehmûd Cemîl “Tanımadığımız kişilerin bölgelerimize girmesini kabul etmiyoruz. O insanlar Erdoğan’ın bölgede maşası olacaklar. Bu projeye karşı ister silahlı mücadele, ister barışçıl yollarla olsun, meşru müdafaa hakkı çerçevesinde her türlü mücadeleyi vereceğiz” ifadelerini kullandı.