6 July 2022
KÜLTÜR-SANAT MANŞET

Türk devleti Kürt Tarihi’ne düşmanlıkta sınır tanımıyor

AMED VE RIHA’DAKİ TARİH YIKIMI VE TALANI KAMERALARA YANSIDI

Amed’in Farqin ilçesi Gazi Caddesi üzerinde 2012 yılında yapılan bir inşaatın temel kazma çalışmaları sırasında Eyyûbîler dönemine (1171-1250) ait tarihi bir hamamın kalıntıları ortaya çıktı.

İhbar üzerine kalıntıların bulunduğu yerdeki inşaat kazısı durduruldu. Ardından alanda arkeolojik kazıların yapılması için çalışmalar başlatıldı.

Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından alanda bulunan kalıntılar, birinci dereceden anıtsal yapı olarak tescillendi. Kalıntıların olduğu alanda inşaat yapılmaması yönünde karar alınmasına rağmen, özel bir şahsa ait bir binanın inşaatına başlandı. İnşaatın etrafı demir çitlerle örülürken alana girmek isteyen gazeteciler ise engellendi.

Bir tarih yıkımda Rıha’nın Serêkanıyê ilçesindeki Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü TİGEM’in sorumluluğunda bulunan tarım arazilerindeki tarihi höyüklere yönelik yapıldı.

Talan edilen tarihi alan, Serêkanîyê ile Mêrdîn’ın Qoser ve Derik ilçelerinin sınırları arasında kalan binlerce hektarlık araziyi kapsıyor.

Tarihi höyükleri talan eden TİGEM, ulaştığı eserleri ise Urfa Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu veya Müze Müdürlüğü’ne teslim etmeyerek, şantiye deposuna taşıdı.

Tarihi kalıntılara verilen zarar ise halk tarafından görüntülendi. Görüntülerde TİGEM’in çalışma yaptığı alanda höyüklerden geriye sadece tarihi olduğu anlaşılan kuyular kaldığı görülüyor.