27 September 2022
GÜNCEL MANŞET DÜNYA

Türk Devleti Efrîn’in demografik yapısını değiştiriyor

3 yıldan uzun süredir Türk devletinin işgali altında bulunan Efrîn’de demografik yapı değiştiriliyor, inşa edilen sömürge evlerinin yanı sıra tarihi eserler dünyanın gözü önünde talan ediliyor.
Konuya ilişkin konuşan Efrîn Yürütme Meclisi Eş Başkanı Bekir Elo, açıklamalarda bulundu.

EFRÎN YÜRÜTME MECLİSİ EŞBAŞKANI BEKİR ELO
“ŞEHBA’DAKİ DİRENİŞ EFRÎN’İ ÖZGÜRLEŞTİRMENİN İLK ADIMIDIR”

Efrîn Yürütme Meclisi Eş Başkanı Bekir Elo, Türk devletinin 3 yıldır sistematik bir biçimde Efrîn’in demografik yapısını değiştirdiğini söyledi.

Efrîn halkının zorla yerinden göç ettirildiğini kaydeden Elo, göç eden halkın evine dışarıdan getirilen çete ailelerinin yerleştirildiğini belirtti.

Demografik değişimi devam ettirmeye çalışan Türk devletinin Efrîn’de kalanlara yönelik kaçırma, tehdit ve öldürme gibi suçları işlediğini dile getiren Elo, insanların halen göçe zorlandığını ifade etti.

Elo, “Demografik yapının değiştirilmesi insanlığa karşı işlenen bir suçtur. Aynı zamanda bir savaş suçu olarak kabul edilir. Şu an Efrîn’de yaşananlar birer savaş suçudur” dedi.

Elo sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk devletinin işgalinden önce Efrîn’de Kürt nüfus oranı yüzde 95’ti. Saldırılardan sonra bu oran yüzde 25’e kadar düştü.

Türk MİT’i tarafından göç eden Kürtlerin yerine Suriye’nin farklı bölgelerinden getirilen çete aileleri yerleştirildi.”

Türk devletinin Efrîn’i işgal etmesinin ardından Efrîn’in doğası da vahşi bir şekilde talan edildi.

Binlerce zeytin ağacı ya kesildi ya yakıldı yada ağaçlara el konularak halkın geçim kaynağı elinden alındı.

Eğitim ve sağlık kurumları amaçları dışında kullanıldı.

Bütün kurumlarda Türkçe konuşma zorunlu hale getirildi.

Suriye lirası yerine Türk lirasının kullanımı zorunlu kılındı.

Türk devleti tarafından inşa edilen sömürge evlerine ilişkin olarak Bekir Elo, “Türk MİT’i Kuveyt ve Katar’a bağlı bazı kurumlarla birlikte Kürt halkının tarihini yok etmeye çalışıyor.

İnsani yardım kurumları adı altında bölgede faaliyet yürüten kurumların amacı Kürt halkını imha etmektir.

Êzidîlerin yaşadığı köylere cami inşa edilmesi Êzidîlerin yok edilmek istenmesinin sonucudur” değerlendirmesinde bulundu.

Bekir Elo, “Türk devleti Suriye’de yaşanan savaşı uzatarak Osmanlı hayallerine ulaşmayı kolaylaştırmak istiyor.

İnsani ve hukuki kurumların bunlara dur dememesi Suriye’nin geleceğini tehlikeye atmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Efrîn halkının kamplarda zor koşullara rağmen direnişini sürdürdüğünü dile getiren Elo, “Efrîn halkı yaklaşık 4 yıldır kamplarda zorlu koşullarda yaşıyor. Her şeye rağmen direnişini sürdürüyor. Çünkü Şehba’da direnmenin Efrîn’i özgürleştirmenin ilk adımı olduğunu biliyorlar.” dedi.