7 August 2022
Öne Çıkanlar

TJK-E’den Paris Katliamı açıklaması

9 Ocak Paris katliamına ilişkin açıklama yapan TJK-E, gerçekleri aydınlatmayan Fransa devletine tepki gösterdi. Mevcut durumun faşist şef Erdoğan’a yeni katliamlar için cesaret verdiğini vurgulayan TJK-E, “Adalet karanlıkta kaldıkça Fransa suçludur” dedi.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi TJK-E, Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013’te Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katledilmesinin 9’uncu yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“Katliama öfkemiz ilk günkü gibi diri, faillerden hesap sorma andımız baki.” diyen TJK-E; 9 yılın her ayı, günü ve anının mücadele ile geçtiğini kaydetti.

Saralar’ın, Rojbinler’in, Ronahiler’in izinde yürüyen kadınların çoğaldığını, isyanın büyütüldüğünü vurguladı.

TJK-E, katliamdaki gerçeklerin gizlendiğini vurguladı.

Tüm işaretlerin Türk devletini göstermesine rağmen Fransa devletinin “Tetikçi öldü” bahanesiyle davayı kapatmasına tepki gösterdi.

Pakize Nayır, Sêvê Demir, Fatma Uyar, Hevrîn Xelef’i, Zehra Berkel’i, Amina Weysi, Deniz Poyraz ve Garibe Gezer’in katledilmesini de hatırlattan TJK-E, Paris katliamının aydınlatılmamasını faşist şef Erdoğan’ı cesaretlendirdiğini vurguladı.

Erdoğan’ın yargılanması için 2021’de yürütülen ‘DİKTATÖR YARGILANSIN’ kampanyasına dikkat çekildi.

TJK-E, “Eğer Fransa geçen 9 yıldaki tutumunu sürdürür, adaleti sağlamazsa kendisi de suçlu konumdan kurtulamayacağı gibi, yeni suçların da vebalini taşımak zorunda kalacaktır” dedi.

Artık ‘Kadın Kırımına Karşı Özgür Kadın ve Toplumu Savunma Zamanı’dır. Artık Paris Katliamı şahsında tüm siyasi kadın cinayetlerinin, Türk Devleti’nin işlediği insanlık suçlarından hesap sorulması zamanıdır. Her gün yeni katliam haberlerini beklemeden failleri yargılamanın tam zamanıdır.

TJK-E, şu çağrıyı yaptı; “Adalet Karanlıkta Kaldıkça Fransa Suçludur” şiarıyla başta Paris olmak üzere 5 ve 8 Ocak’ta alanlarda olacağız. “Failleri yargılama zamanı” diye haykıracağız. Çağrımız tüm kadınlara! Çağrımız tüm Kurdistanlılara!

Çağrımız tüm demokratik kamuoyuna, sol sosyalist güçlere! Türk Devleti’nin suçlarına dur demek isteyen tüm çevrelere!