6 July 2022
Öne Çıkanlar

Strasbourg’daki “Öcalan’a Özgürlük” Eylemi 11. Yılında

 

25 Haziran 2012 günü AK önünde Kürt Halk Önderi için başlatılan “Özgürlük Nöbeti” 10. yılını geride bıraktı. “Özgürlük Nöbeti”nin iki emekçisi Helene Dersim ve Rojda Emekçi yaşadıklarını ANF’ye anlattı.

Kürt halkı 15 Şubat 1999’da uluslararası bir komplo ile tutuklanan ve 2011 yılından beri ağır bir tecrit ve işkence koşulları altında tutulan Önder Apo’nun özgürlüğü için yıllardır bir çok eylem ve etkinlik düzenlior.

Bunlardan biri Strasbourg’da düzenlenen Özgürlük Nöbeti.

25 Haziran’da onuncu yılını dolduracak olana Öcalan’a Özgürlük Nöbet Eylemi, açlık grevi ile başlamıştı.

Aralarında siyasetçi, avukat ve gazetecilerin de bulunduğu “Abdullah Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi” üyeleri, 1 Mart 2012 günü Strasbourg kentinde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminin startını vermişti.

Eylemcilerin Avrupa Konseyi yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerde, tecridin kırılacağına dair sözler verildi..

Ardından da Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, Avrupa Parlamentosu Başkanı ve KCK’nin çağrıları üzerine 15 eylemci, 52’nci günde greve son verdiklerini bir basın açıklamasıyla duyurdu. Grev ardından nöbet eylemi başlatıldı.

25 Haziran 2012 günü start alan eylem Kürdistanlı yurtseverler, siyasetçiler, sanatçılar, medya çalışanları ile Kürt halkının dostu Avrupalılar tarafından sahiplenildi.

Her gün sabah 7.30 ile 17.30 arası saatlerde aralıksız olarak 523 haftadır sürdürülen eyleme 3 binin üzerinde kişi katıldı.

Yaz kış demeden her türlü olumsuz hava koşullarına rağmen devam eden eylem kapsamında şu ana kadar İmralı tecridini anlattan 300 bine yakın bildiri, Önder Apo’nun fikirlerini yansıtan, binlerce kitapçık ve broşür dağıttıldı.

Başından beri “Özgürlük Nöbeti”nin organizasyonunda yer alan Kürt kadın aktivist Helene Dersim, Tarihte önderleri için böylesine uzun süreli bir eyleme imza atan başka bir halkın olmadığını dikkat çekti

İlk etapta bazı kesimlerin eylemi yasaklamaya çalıştığı nitekim eylemcilerin kararlılığının bu yaklaşımı boşa çıkardığını kaydetti.

Eylemin bölgedeki kurum görevlileri ve Strasbourg halkı tarafından da benimsendiğini aktardı.

25 Haziran 2012 günü eylemi başlatan ve daha sonra da sürdürülmesinde ve organizasyonunda yer alan Rojda Emekçi ise 2016 yılında yakalandığı kanser hastalığı sonucu yaşamını yitiren Munzur Emekçi’yi andı

“Ben ve heval Munzur bu eylemi gurur meselesi yaptık. Kimse katılmasa da biz ikimiz sonuna kadar bu eylemi sürdüreceğiz, dedi. Zaten sürekli içindeydik, eksik gelen grubu biz tamamlıyorduk” diyen Rojda Emekçi tüm Kürtleri eylemi daha güçlü sahiplenmeye çağırıyor.