8 August 2022
DÜNYA

S-400 Sistemi ABD basınında tartışılıyor

S-400 Sistemi ABD basınında tartışılıyor

Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 Sistemi ABD basınında ve politik ortamında tartışılmaya devam ediyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yeni bir çağrı yaptığı.

S-400 KRİZİ
WASHİNGTON: SİSTEMİ OPERASYONEL HALE GETİRMEYİN

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemlerini almasının ardından ABD’den olası yaptırımlar konusundaki tartışmalar sürüyor.

ABD basınında konuya ilişkin uygulanması olası yaptırımlara ilişkin yeni bir haberlere yer verildi.

ABD Başkanı Donalt Drump’ın yaptığı toplantıya katılan Lindsey Graham, Türkiye’ye Trump’ın talimatıyla “ABD yaptırımlarına hedef olmamak için S-400’leri aktive etmeyin” mesajı verdiğini söyledi.

Defense One adlı internet sitesinin haberine göre, Senatör Çarşamba günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak bu talebi iletti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Bloomberg televizyonuna yaptığı açıklamada Türkiye’nin S-400’ü operasyonel kılmaması için çağrıda bulundu.

Pompeo, Bloomberg’den Kevin Cirilli’ye verdiği röportajında şu sözleri kullandı:

“Türklere S-400’ün aktive edilmesinin kabul edilemez olduğunu açıkça belirttik. F-35 programını engelleyerek zaten bir adım attık. Daha fazla yaptırımlar da olabilir ancak asıl istediğimiz S-400’lerin operasyonel olmaması. Bizim amacımız bu; Türklere aylardır bunun F-35 ile uyumlu olmadığını söylüyoruz. Bazı parçaları alıyorlar ancak bu kararı gözden geçirmelerini istiyoruz.”

Pompeo’nun bu sözleri, Amerikan savunma sektörüyle ilgili bir haber sitesi olan Defense One’ın haberinin ardından geldi.

Demokrat Parti’den senatörler Bob Menendez ve Jeanne Shaheen ise ‘ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’nın (CAATSA) açık olduğunu ve bunun uygulanması gerektiğini düşünüyor.

Shaheen, diğer ülkeler için de CAATSA’nın ‘dişini göstermesinin’ ve Amerikan yönetiminin Türkiye’ye karşı gücünü ortaya koymasının gerektiği görüşünde.