27 September 2022
Öne Çıkanlar

Rojavalı sanatçılar: Kimse düşmanlarımızın planlarına alet olmamalı

Türk devletinin işgal saldırılarına karşı birliğin önemini vurgulayan Rojavalı sanatçılar, Kürt siyasi güçlerine Türk devletinin oyunlarına karşı duyarlı adım atılması çağrısı yaptı. Başûrê Kürdistanlı sanatçılar ise Sılêmanî’de kitlesel yürüyüş gerçekleştireceklerini duyurdu ve yürüyüşe katılım çağrısında bulundu.

Kuzey ve Doğu Suriye’deki aydın, sanatçı, kültür ve sanat kurumları, işgalci Türk devletinin Başûrê Kurdistan’a dönük saldırılarına ilişkin bir açıklama yaparak, bütün tarafların Kürt halkının düşmanlarının planlarına ve kirli politikalarına alet olmaması çağrı yaptı.

Bütün taraflara sesleniyoruz, sorunları barış ve diyalog ile çözsünler.
Aynı şekilde uyarıyoruz; Kürt halkına karşı yürütülen düşmanca siyasete ve komploya karşı duyarlı olun.

Qamişlo’nun Xerbi Mahallesi’nde yapılan açıklamada, Türk devletinin Başûrê Kürdistan’a yönelik işgali kınandı.

Türk devletinin Başûrê Kurdistan’a işgal müdahalesini şiddetle reddediyoruz.
Kürt halkının düşmanı hiçbir yerde tereddüt etmeden Kürtlere yok etmek üzere saldırıyor.

Başûr û Rojhilatê Kurdistanlı sanatçılar da Türk devletinin işgal saldırılarına ilişin Silêmanî’de basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı okuyan sanatçı Bırayîm Ehmed, işgal saldırılarına karşı mücadelenin yurtseverlik ve ulusal bir görev olduğunu vurguladı.

Sanatçılar öncülüğünde 17 Haziran günü saat 17:00’de Sılêmanî’de kitlesel bir yürüyüşün gerçekleştirileceğini duyuran Bırayîm Ehmed, Sılêmanî halkına yürüyüşe katılım çağrısında bulundu.