26 March 2023
Öne çıkan gelişmeler

PKK Merkez Komitesi: Tüm Halkımızı ve Dostlarımızı Newroz Alanlarına Çağırıyoruz

play-sharp-fill

 

PKK Merkez Komitesi İktidarın 20 yıllık saltanatının artık kesin olarak çökmek üzere olduğuna dikkat çeken PKK Merkez Komitesi, “Newroz ruhuyla sürece yüklenip topyekun bir direnişle daha görkemli kazanılacağı kesindir” dedi.

PKK Merkez Komitesi, Ulusal diriliş ve Mücadele günü Newroz vesilesiyle yazılı açıklama yaptı.

“Newroz’un tarihsel olarak 2635. yılını, Önder Apo’nun 1973’te başlattığı özgürlük yürüyüşünün 51. yılını büyük bir coşku ve direnişle karşılamaktayız.” denilen açıklamada şu satırlara yer verildi;

Öncelikle Önder Apo’nun şahsında halkımızın, direnen tüm halkların ve dostlarımızın özgürlük bayramı Newroz’u kutluyoruz. Mazlum Doğan yoldaşın şahsında Zekiye, Rahşan, Evîn Goyî, Yaşar Botan, Raperîn Amed; Zap, Metîna, Avaşîn, Xakurkê şehitlerini ve tüm devrim şehitlerini saygı ve minnetle anıyor, anılarını mutlak zaferle taçlandıracağımızın sözünü veriyoruz.

Açıklamada Newroz’la birlikte aynı zamanda Ulusal Kahramanlık Haftası’nında karşılandığı hatırlatıldı.

“Ulusal kahramanlarımız Mazlum Doğan ve Mahsum Korkmaz yoldaşın şahsında tüm direniş şehitlerini bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.” denildi.

Direnişin ve özgürlüğün sembolü olan Newrozun, binlerce yıldır Kürt, Arap, Türk, Fars ve diğer halklar tarafından kutlana geldiği vurgulandı.

Bugün sömürgeci-soykırımcı faşist Türk devletinin Newroz’un direnişçi ruhunu karartmak, özünü boşaltıp anlamını çarpıtmak için büyük bir çaba ve gayret göstermesine rağmen bunda tam başarılı olamadığı ifade edildi.

Newrozun, ilk kez PKK ile anlamına ve özüne uygun bir direniş ve başkaldırı günü olarak kutlanduğı belirtildi.

Önder Apo’nun Çubuk Barajında 1973 Newroz günü yaptığı toplantı hatırlatılarak, PKK’nin bu anlamda, aynı zamanda bir Newroz Partisi olduğu vurgulanarak şöyle devam edildi.

Yeni bir Newroz’u kutlarken Önder Apo’nun halen İmralı’da rehine olarak tutulması halkımız ve Hareketimiz için en büyük sorgulama, hesaplaşma, aynı zamanda en büyük başkaldırı ve mutlak zafere ulaşmanın gerekçesi olmaktadır.

Sömürgeci-soykırımcı AKP-MHP faşizminin, NATO’nun gücünü de arkasına alarak Kürt halkına ve Özgürlük hareketini tamamen tasfiye savaşı yürütüldüğü belirtildi.

“Bu savaşa karşı Kurdistan’ın genç kadınları ve oğulları, Kurdistan’ın dağlarında destanlar yaratırken halkımız onurundan, kimliğinden ve özgürlüğünden taviz vermeden direnmiştir.” denildi

Komite açıklamasında 6 Şubatta yaşanan büyük deprem felaketine de değinildi.

Deprem ardından Kürt halkının gösterdiği dayanışmanın Kurdistan’da kadın şahsında toplumsallığın halen ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha gösterdiği kaydedildi.

21. yüzyıl devrimlerinin kadın devrimi olacağı kararlılığıyla muhteşem karşılanan 8 Mart’ın da, Newroz’u görkemli ve kararlı kutlamanın startı olduğu vurgulandı.

Açıklamanın devamında “Her der Newroz, her dem Azadî” şiarıyla Kurdistan’ın dört parçasında, dağlarında, halkımızın olduğu her yerde ve Avrupa’da kutlanacak olan Newroz, mutlaka Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünü hedeflemelidir.” denildi

PKK Merkez Komitesi açıklamanın sonunda şu çağrıya yer verdi;

Milyonlar, Önder Apo’nun özgürlüğünü haykıracak “Her der Newroz, Her dem Azadî” şiarıyla Newroz ateşini daha da yükseltecektir. Kurdistan kadını ve gençlerinin Newroz direniş süreciyle birlikte mücadeleyi kesintisiz biçimde sürdürerek her düzeyde direnişe ve serhildanlara öncü olmanın görev ve sorumluluklarını başarıyla yerine getirerek 2023 yılını tam bir zafer yılı yapacaklardır. Bu temelde Önder Apo’nun şahsında tüm yoldaşların, halkımızın ve dostlarımızın Newrozu’nu bir kez daha kutluyor, zafer mutlak bizim olacaktır diyoruz.