31 March 2023
GÜNCEL MANŞET

PAJK Koordinasyon üyesi Ronahi Serhat: Her kadın birer Sara’dır, Sara özgürlük meşalesidir

PAJK Koordinasyon üyesi Ronahi Serhat, Newaya Jin’in Ocak ayı sayısına “Her kadın birer Sara’dır, Sara özgürlük meşalesidir” başlıklı yazısında kadın direnişini, Kürt Kadın Hareketi öncülerinden Sakine Cansız’ı yazdı.

PAJK Koordinasyon üyesi Rohani Serhat, Newaya Jin gazetesinin Ocak sayısında kaleme aldığı değerlendirmesinde 2021 yılı kadın mücadelesini değerlendirdi.

“Kadınların trajedisi ile mücadelesini iç içe yaşadığımız tarihsel bir dönemeçteyiz” dedi.

Cinsiyetçi erkek egemenliğinin sistemsel olarak varlığının temel gündemi olduğunu belirtti. Bu sorunu da sistemsel olarak nitelendirdi.

Kadınların mücadelesinin gün geçtikçe daha da büyüdüğünü de vurguladı.

Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez, Rosa Luxemburg, Mirabel Kardeşler, Meena Keshwar Kamal, Ulrike Meinhof, Berta Câceres, Gauri Lankesh, Marielle Franco ve son olarak Kerima Lorena Tariman (Ella) özgürlük isyanının öncüleriydiler. 2021’in Ağustos ayı içersinde Filipin ordusu tarafından hedef alınarak katledilen Kerima Lorena Tariman, yine Afganistan’da Taliban’a boyun eğmeyen Frozan Safi gibi direngen kadınlar, Başta Rojava olmak üzere Kürdistan’ın her yerinde işgal, sömürge ve faşizme geçit vermeyen kadınlar ortak arzuyu paylaşmaktalar.

2021 yılına YJA STARlı kadın gerillaların direnişi damga vurduğunu kaydetti.

Ronahi Serhat Şengal’deki ölümlerden de KDP’nin sorumlu olduğuna dikkat çekti.

ABD, Rusya ve AB devletlerinin Kürt soykırımınından, kadın kırımınından sorumlu olduğunu belirtti.

Yılın ilk ayından itibaren kesintisiz mücadeleyi esas alarak 8 Mart’ı, Newroz’u güçlü karşılayacaklarını dile getirdi.

Rêber Apo’nun özgürlüğü tüm eylemlerimizin merkezinde yer alacaktır. Her kadının, gencinden yaşlısına kadar her bireyin direnişi oldukça kıymetlidir. İrademizi diri, sesimizi bir, eylemimizi zengin kılarak Saralar’ın izinde olacağız. Her mücadeleci kadın birer Sakine Cansız’dır.

Ronahi Serhat “Her kadın birer Sara’dır, Sara yoldaşın 1978’de Rêber Apo ile başlattığı devrim yoldaşlığı ve yaktığı özgürlük meşalesi her daim yolumuzu aydınlatacaktır” dedi.

KUBET