7 July 2022
EKONOMİ MANŞET

Ödenemeyen krediler: Bankaların elindeki gayrimenkullerde patlama yaşandı

Salgının da etkisiyle derinleşen kriz bankaları ticari mülk zengini yaptı. Ödenmeyen kredi borçları nedeniyle çok sayıda arsa, tarla ve işyerine bankalar el koydu. 2020’nin Temmuz ayından beri bankaların el koyduğu ticari gayrimenkuller, konutları geride bıraktı.

Ekonomik kriz, bankaların elindeki gayrimenkul sayısını patlattı. 2020’nin Temmuz ayında bankaların alacaklarına karşılık edindikleri gayrimenkullerin yüzde 25’i ticari iken, salgın döneminde bu oran yüzde 53,7’ye yükseldi.

Bu artışla birlikte bankaların alacaklarına karşılık edindikleri ticari gayrimenkullerin sayısı konutu geçti.

Yüzde 53,7’nin içinde işyerlerinin oranı yüzde 30,2, tarla ve arsanın oranı ise yüzde 23,5 olarak gerçekleşti.

2021’nin Ocak ayında 3’ü katılım olmak üzere toplam 27 bankanın kendi internet sitelerinde satışa sundukları toplam gayrimenkul sayısı 9 bin 375 oldu.

Bu gayrimenkullerin 4 bin 336 adedini ise konutlar oluştururken, 5 bin 39 adedini dükkan, mağaza ve tarla gibi ticari gayrimenkuller oluşturdu.

İcra mahkemelerinin salgın nedeniyle uzun süre kapalı olmasından dolayı 2020’nin ikinci yarısında bankaların elindeki gayrimenkul sayısı azalırken, bu yılın haziran ayından itibaren artış yönünde eğilim bekleniyor.

Bankalar tarafından satışa sunulan ticari gayrimenkuller arasında dükkan ve mağaza sayısının fazlalığı dikkati çekerken, ilanlarda yer yer fabrika binaları da yer aldı.