26 March 2023
Öne çıkan gelişmeler

Newroz Ateşi Lozan’da da Yakıldı

play-sharp-fill

 

Kürt halkı ve Ortadoğu halklarının direniş bayramı Newroz, Lozan’da da kutlandı. Newroz ateşini Lozan Belediye Başkanı ile İsviçreli milletvekilleri yaktı.

İsviçre’nin Lozan kentinde Newroz, Kurdistanlıların, dostlarının ve çok sayıda siyasi parti ile sivil toplum temsilcisinin katılımıyla karşılandı.

Mentbenon Park’ta bir araya gelen kitle, meşaleler yakarak yürüyüşe geçti yürüyüş ardından halk Lozan Antlaşması’nın imzalandığı Rumine Sarayı’nın bulunduğu Riponne meydanında toplandı.

Burada 6 Şubat’ta yaşanan depremlerde yaşamını yitirenler ve devrim şehitleri adında saygı duruşuna geçildi

Daha sonra Lozan Demokratik Kürt Toplum Merkezi adına Hayrettin Öztekin ve Lajîn Kadın Meclisi adına Hürriyet Tunç, birer konuşma yaptı. Konuşma yapan Lozan Belediye Başkanı Grégoire Junod, Kürt halkının bir taraftan bombalanırkenbir taraftan büyük bir deprem felaketi yaşadığını vurguladı.

Junod, Lozan Belediyesi’nin deprem bölgesine yönelik dayanışmayı sürdüreceklerini söyledi.

100’üncü yılına girecek olan Lozan Antlaşması’na karşı Kürt halkının mücadelesini desteklediklerini ifade etti. Ardından söz alan Lozan Belediye Başkan Yardımcısı Philippe Somsky ise; Kürt halkının Erdoğan ve DAİŞ faşizme karşı verdiği mücadeleyi hatırlattı.

Kürt halkının inatla demokratik bir siyasi model yaratma çabası ve mücadelesinin yanında olduklarını aktardı. Son olarak söz alan Solda Birlik Platformu Milletvekili Mathilde Marendaz ise yasta olan Kürt halkının faşizme karşı direnişini selamladı.