7 July 2022
KADIN MANŞET

Nefret suçlarını sıradanlaştıran devlettir

İzmir Kadınlar Birlikte Güçlü, katledilen trans kadın Miraş Güneş ile Gökbakar Aslan ve Ceren Duman için Bornova Metrosu önünde basın açıklaması düzenledi. Polis, LGBTİ+’ları temsil eden gökkuşağı renginde bir fuların kullanılmasına engel oldu. Açıklamayı yapan Rengin Oğuz, “Nefret suçlarını sıradanlaştıran toplum ve devlettir” dedi.

Mersin Kadın Platformu, 8 yaşındaki bir çocuğa yönelik cinsel saldırıda bulunan Kerim Kurultay’ın serbest bırakılmasına tepki gösterdi. Cinsel saldırıya uğrayan çocuğun ailesinin de katıldığı eylemde, fail erkeğin cezalandırılması istendi.

Antalya’da kendisine ve çocuklarına şiddet uygulayan evli olduğu Ramazan İpek’e karşı özsavunma kullanarak öldürmek zorunda kalan Melek İpek’in yargılanmasına başlandı. Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, “kasten öldürmek” suçlamasıyla yargılanan Melek’in tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşmada savunma yapan Melek, “Utanmadan korkmadan yaşadıklarımı anlatmak istiyorum” diyerek kendisine ve çocuğuna yapılan işkenceleri anlattı.