7 August 2022
Öne Çıkanlar

Mahir Doğan: Rêber Apo’nun direnişi Türk devletinin tüm girişimlerini boşa çıkardı

Denga Welat gazetesine açıklamalarda bulunan PKK Eğitim Komitesi Üyesi Mahir Doğan, türk devletinin gerilla karşısında yenildiğini ve 2022’de her alanda yenileceğini söyledi.

Önder APO’nun direnişi türk devletinin tüm girişimlerini boşa çıkarttı diyen Mahir Doğan, tecridi sonlandırdığımız özgürlüğü kazandığımız gün Paris katliamının da hesabını sormuş olacağı dedi.

Dengê Welat radyosuna konuşan PKK Eğitim Komitesi Üyesi Mahir Doğan, gündemdeki siyasi gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Önder APO üzerinde 23 yıldır devam eden tecridin, Kürt halkını ve Önderliğini sessizliğe mahkum etmeyi amaçladığını söyledi.

Mahir Doğan, buna karşı Önder APO ve Kürt halkının direnişine dikkat çekti.

Türk devletinin girişimleri artık parçalanmayan bir kayaya çarpmıştır. Bu direniş adım adım tüm dünyaya yayılmıştır. Yeni yılda bu direniş daha da yayılacaktır. Rêber Apo’nun direnişi, işgalci devletin tüm girişimlerini boşa çıkardı ve aynı zamanda dost düşman herkesin yaklaşımlarını da netleştiriyor.

Hapishanelerde süren zulme dikkat çeken Mahir Doğan, Türk cezaevlerinde çıkan her cenazenin, katliam denemesi anlamına geldiğini kaydetti.

Tutsakların üzerinden Kürt halkına mesaj verildiğini söyledi.

Buna karşılık Kürt halkının da zindanlardaki direnişe kayıtsız kalmadığını da dikkat çekti ve “tutsak yakınlarının eylemi, her yere yayılmalı” çağrısı yaptı.

“Tüm halkımız özgürlük tutsakları etrafında çember olmalıdır” dedi.

Gerillanın görkemli direnişi ve etkili eylemleri hakkında da değerlendirmelerde bulunan Mahir Doğan, işgalci ordunun artık gerillanın temposuna karşı kendisini koruyamadığını söyledi.

Bu nedenle birçok gerilla alanından çekilmek zorunda kaldı. Bu savaşta Türk devleti açıkça yenildi. AKP-MHP hükümeti planlar yapmıştı; saldırı ve tekniğiyle gerillayı yok etmeye girişti, direnişi ortadan kaldırarak seçime gidecekti.

Türk iktidarı, her şeyini savaşa göre ayarlamıştı, ancak savaşta yenildiği için şimdi ekonomik krizde. Direniş kazandı, ekonomik kriz derinleşti. Yenilen Türk devleti, 2022’de her alanda yenilecek. AKP-MHP hükümeti büyük kaybedecek. Başarı, gerilla öncülüğünde Kürdistan halkınındır, dolayısıyla tüm halklarındır.

PKK Eğitim Komitesi Mahir Doğan Denga Welat radyosuna son olarak Paris Katliamı’nı değerlendirdi.

Türk devletinin, 9 yıl önce Paris Katliamı’yla “Hiçbir şekilde haklarınıza kavuşamayacaksınız ve özgür olmayacaksınız. Nerede olursanız olun size yaşam hakkı yoktur” mesajını verdiğini söyledi.

Önder APO’nun da buna yanıt verdiğini söyledi.

Önder APO’nun “Bu saldırı Dersim Tertelesi’nin devamıdır, bu saldırılara karşı daha çok Sakinelerin çizgisine sahip çıkacağım ve daha güçlü politikalarla size cevap vereceğim” sözlerini hatırlattı.

Rêber Apo o gün mesajını anladı, anlam verdi ve cevap geliştirdi. Bir yandan Kürdistan özgürlük mücadelesini büyüttü, öte yandan direniş çizgisini geliştirdi. Günümüze kadar bu çizgide mücadele veriyor ve direniyor. Halk da eşlik ediyor.

Tecridi sonlandırdığımız, özgürlüğü kazandığımız gün, şehitlerimizin öcünü almış, katillerinden hesap sormuş olacağız.