7 August 2022
Öne Çıkanlar

KJK Koordinasyonu’ndan Paris Katliamı açıklaması

KJK Koordinasyonu, Paris katliamının 9. yıldönümü dolayısıyla yazılı mesaj yayınladı.

Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in faşist şef Erdoğan’ın emriyle şehit edildiklerini vurgulayan KJK, her üç kadın devrimcinin direniş çizgisine dikkat çekti.

Sakine Cansız arkadaşın hayat hikayesi, aynı zamanda Kürt kadınlarının da tarihi olmaktadır. Bu özgürlük tutkusu için adanmış bir yaşamdır. O kapitalist sistemin yaşam kalıplarını, kadını köleleştiren köhne gelenekleri cesurca yırtıp atan, 12 Eylül karanlık zindanlarını aydınlatan en büyük kadın direnişçisidir.

Sakine yoldaş duruşuyla, katılımı ile hareketimizin, halkımızın sürekli ilham kaynağı, asla boyun eğmeyen, sınır tanımaz yiğit Kürt kadın temsilini başarılı bir şekilde yapmıştır.

Fransa ve Almanya gibi uluslararası güçlerin katliamdaki rolüne dikkat çeken KJK, katliamın üzerinden geçen 9 yıla rağmen aydınlatılmamış olmasının büyük bir suç olduğunu vurguladı.

KJK, 3 kadın devrimcinin temsil ettiği özgürlük çizgisinin evrenselliğinin altını çizdi.

İnsanlık ve kadınlar açısından özgür ve eşit yaşamın yaratılmasını hedeflemekteydiler. Böylesine evrensel insani değerleri kendi şahsında taşıyan bunun için yaşayan kadınların hedeflenmesi devletçi, iktidarcı sistemin çirkin yüzünü bir kez daha çarpıcı bir şekilde ortaya koymuştur. Dolayısı ile bu arkadaşlarımızın şahsında aynı zamanda dünya kadınlarının, halklarının özgürlüğü hedef alınmıştır.

KJK, Sakine Cansız ile başlayan kadın özgürlük hareketinin bugün kadın ordulaşması, partileşmesi temelinde demokratik kadın konfederalizmi geliştirme aşamasına geldiğine dikkat çekti.

Bu nedenle kadın ve halklar düşmanı olan faşist Türk devletinin arkasına ABD ve Avrupa devletlerini de alarak kadın özgürlük hareketine sistematik olarak saldırdığını belirtti.

4 Ocak 2016’da Sêvê Demir, Pakize Nayır, Fatma Uyar şahsında direnen kadınlara katliamla cevap verildiği ve “direnirseniz katledilirsiniz” mesajının verilmek istendiğini belirten KJK,

Deniz Poyraz, Garibe Gezer, Hevrîn Xelef, Leyla Agirî, Hind ve Sena isimli Arap kadınları, yine en son Kobanê’de katledilen genç kadınlar Viyan, Nûjiyan, Rojîn’i anarak bu katliamların devam ettiğine dikkat çekti.

Sakine Cansız şahsında evrensel kadın çizgisinin hedeflendiğini dile getiren KJK, şunları vurguladı: Sakine Cansız arkadaş, Kürt kadın hareketinin öncüsüdür. Bu katliama karşı büyük bir intikam duygusu ile doluyuz. Bu davanın karanlıkta kalmasına karşı öfkeliyiz.

KJK davanın aydınlatılması, katillerin cezalandırılması için mücadele içinde olan Kürt halkı, kadınları ve dostlarını da selamladı.

KJK Koordinasyonu, dünyada, Ortadoğu ve Kürdistan’da kadınların özgürlük mücadelesine ilgi ve katılımı arttıkça erkek egemenlikli iktidar güçlerin yaşadıkları korkunun da arttığını vurguladı.

“Bizler dostlarımızla birlikte 21. yüzyıl da verili sistemden en büyük intikamı almaktayız.” diyen KJK, son olarak şu vurgularda bulundu.

Kürt kadınları özgürleşmeye, başarmaya kilitlenmiştir. Bugün hiçbir güç, kadınların özgür ve eşit yaşam duygu ve tutkusuna karşı duramaz. Bizler de Sakine Cansızlar gibi sürekli bir direniş içinde olacağız ve mutlaka onurlu eşit ve özgür yaşamı tüm halklardan kadınlarla birlikte mücadele ederek kazanacağız. Zafer özgürlük için direnen tüm kadınların olacaktır.