7 July 2022
EKONOMİ MANŞET

Kaya İnşaat işçileri bir yıldır ücretlerini alamıyor

Emekçilerin hak arayışı bugün de devam etti. Ücretlerini alamayan ve işten çıkarılan birçok işçi İstanbul, Tuzla ve Kocaeli’de işyerlerinin önünde eylem yaparak haklarını aradı.

Kayı İnşaat işçileri, çalıştıkları Bechar Askeri Hastane, Cite Financiere, Oran Askeri Konaklama ve Ouargla Askeri Hastanesi’ndeki 1 yıllık ücretlerini alamadıkları için Levent’te bulunan Kayı Holding’in Genel Merkezi önünde açıklama yaptı.

Açıklamaya çok sayıda işçi ve sendika yöneticisi katıldı.

İnşaat-Sen Temsilcisi Nurseli Gözüaçık, Türkiye’nin birçok ilinden geldiklerini, büyük bir hak gaspı yaşadıklarını belirtti.

Ücretlerini ödemeyenlere seslenen İnşaat-Sen temsilcisi Can Ersoy , “Size rahat veremeyeceğiz” dedi. İktidara seslendi.

Tuzla Gemi’de yevmiyeci işçi İsmail Koyuncu’nun yüksekten düşerek yaşamını yitirmesini Limter-İş sendikasına üye işçiler protesto etti.

Eylemde, Koyuncu’nun gerekli önlemler alınmadığı için hayatını kaybettiği vurgulandı.

Bu arada, Birleşik Metal İş’in örgütlü olduğu güneş paneli üretimi yapan HT Solar fabrikasında da 3 işçinin işten atılmak üzere disiplin Kuruluna sevk edilmesi üzerine işçiler iş bıraktı.

Sendikanın çağrısıyla 15 dakika kadar üretimi durduran işçiler, arkadaşlarına ve haklarına sahip çıkacaklarını söyledi.

Öte yandan ücretsiz izine çıkarıldıkları için 8 gündür direnen Migros depo işçilerinin eyleminde konuşan DGD-SEN Genel Başkanı Murat Bostancı, “Arkadaşlarımız iş başı yapana kadar direnmeye devam edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından işçiler halaylarla direnişlerini sürdürdü.