27 September 2022
GÜNCEL MANŞET

İtalyan enternasyonalist Jessica Todaro: Heyetlerin engellemesine tepki gösterdi.

İtalyan enternasyonalist Jessica Todaro, Güney Kürdistan hükümetinin Türkiye’nin politikalara verdiği desteği “tehlikeli” olarak nitelendirerek, Kürtler arasındaki bölünmüşlüğün sadece egemenlere hizmet edeceğini söyledi.

Güney Kürdistan’daki Türk işgalini ve Kürtler arasındaki çatışmalarını durdurmak için bölgeye giden enternasyonalist eylemcilerden Jessica Todaro, bölgedeki izlenimlerini ANF’ye anlattı.

Türk devletinin Kürt halkını bölmeye yönelik politikalarının en büyük destekçisi ne yazık ki KDP’dir. Enternasyonalist delegasyonumuzun bir diğer misyonu ise tüm Kürt sivil toplum örgütleri, kurum ve kuruluşları ile Kürt halkı arasında diyaloğu geliştirmektir.

KDP ve Bölgesel Hükümetin uluslararası heyetlerin engellemesine tepki gösterdi.

Türk devleti ve KDP’nin tutumundan oldukça kuşkuluyuz, bölgedeki en büyük partilerden olan KDP ve Kürdistan bölgesel hükümeti, buraya barış ve diyalog için gelen Barış Delegasyonu’na karşı düşmanca davranıyor, ki bu delegasyon buraya Kürt halkı için gelmiştir, soykırımları durdurmak için gelmiştir. Bunun akıl almaz bir durum olduğunun farkındayız.

KDP ve bölge hükümetinin Türk devleti ile işbirliğinin sonuçlarının bölge halkı için felaket olabileceği uyarısında bulundu.

KDP ve Kürdistan bölgesel hükümetinin Türk devletiyle ortak çalıştığını çok iyi görüyoruz. KDP’nin Türk devletinin işgal girişimlerine yardımcı olması ve sessiz kalması çok tehlikeli bir durumdur, Kürt halkı için ileride ciddi problemler yaratacaktır. KDP bölgeye Türk devleti yanlısı bir politika getirmek istiyor. Bunu açıkça söyleyebiliriz. KDP’nin Türk işgaline sessizliği büyük bir felaketi getiriyor.