27 September 2022
GÜNCEL MANŞET

İşgalci Türk devletinden Efrîn’de bulunan Avesta şehitligine saldırı

İşgalci Türk devleti dün Efrîn’de bir toplu mezarda 35 kişinin cenazesinin bulunduğunu iddia etti.

Çetelere ait site ve işgalci Türk devletine bağlı Anadolu Ajansı 35 kişinin Efrîn işgali öncesi Halk Savunma Birlikleri(YPG) tarafından öldürüldüğünü iddia etti.

Ancak cenazelerin çıkarıldığı yer işgal karşısında şehit düşen savaşçıların toprağa verildiği Şehit Avesta şehitliği olduğu açığa çıktı. Türk devletine öfke yağdı.

Hiç bir ahlaki değer tanımayan İşgalci Türk devleti’nin halkların kutsallarına yönelik saldırıları sürüyor.

Bakurê Kurdistan’da çok sayıda şehitliği yıkarak cenazeleri kaçıran sömürgeci Türk devleti bu ahlaksız saldırıları Kuzey ve Doğu Suriye’ye de taşıdı.

Efrin’de bulunan Şehit Avesta şehitliğine saldıran işgalci Türk ordusu şehitliği tahrip etti.

Bu ahlaksız saldırıyı ise toplu mezar bulundu yalanı ile örtbas etmeye çalıştı.

Twitter üzerinden açıklama Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanı Mazlum Ebdi, mezarlıktan çıkarılan cenazelerin “toplu mezar” olarak yansıtıldığına işaret ederek, şu çağrıda bulundu:

“İşgal sırasında Efrîn’i savunurken şehit düşen şehitlerin mezarlığını Türk işgal güçleri, gerçekleri çarpıtarak “toplu mezar” olarak dünya kamuoyuna sunuyor. Uluslararası toplumu bu soykırımı durdurmak, Efrin ve sakinlerini savaş suçlarından ve insanlığa karşı suçlardan korumak için derhal harekete geçmeye çağırıyoruz.”

Fırat Bölgesi Özerk Yönetimi Şehit Aileleri Meclisi de insanlık dışı saldırıya yaptığı açıklama ile tepki gösterdi.

İşgalci Türk devletinin hiçbir insani değeri dikkate almadığı ifade edilen açıklama da, Efrîn’de herkesin gözü önünde insanlık suçları işlendiği hatırlatıldı.

“İşgalciler şehitlerimizin cenazelerini kaçırarak toplu mezar gibi göstermeye çalışıyor” diyen Şehit aileleri, cenazelerin çıkarıldığı yerin Şehit Avesta şehitliği olduğunu vurguladı.

Bu insanlık dışı suçlara karşı uluslararası toplumun sessizliğine de tepki gösteren Şehit Aile Meclisi, ahlak sahibi herkesi bu insanlık dışı saldırıya karşı harekete geçmeye çağırdı.