21 May 2022
Öne Çıkanlar

İngiltere’deki Sendikaların Önder Apo’ya Özgürlük Kampanyası Büyüyor

 

İngiltere’de farklı iş kollarında örgütlü 16 sendika, farklı etkinliklerle “Abdullah Öcalan’a özgürlük” talebini yineleyecek. 18 Haziran günü sendikalar öncülüğünde 150 kişinin katılımının beklendiği büyük yürüyüşte de bu talebin öne çıkması bekleniyor.

Önder Apo’nun özgürlüğü için İngiltere’de 6 milyon örgütlü işçiyi temsil eden sendikalar tarafından başlatılan Abdullah Öcalan’a Özgürlük Kampanyası büyüyor.

Sosyal hizmetler sektöründe çalışan 15 bin işçiyi temsil eden Social Workers Union sendikası da kampanyaya katılma kararı aldı. SWU sendikasının katılımıyla, bugüne kadar Öcalan’a Özgürlük Kampanyası’na katılan farklı iş kollarında örgütlü sendika sayısı 16’yı buldu.

Kampanya kapsamında sendikalar çeşitli dayanışma eylemleri de geliştiriyor. Geçtiğimiz ay 510 bin üyeli ulusal eğitim sendikası kongresinde, bin 700 delege, Önder Apo’nun posterlerini kaldırarak “Abdulllah Öcalan’a özgürlük” sloganları attı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın derhal serbest bırakılmasını talep etmişti. Önümüzdeki hafta ise yıllık konferansını gerçekleştirecek olan tren şoförleri sendikası ASLEF de özgürlük çağrısını yineleyecek.

Yine bu kapsamda Türk devletinin Kürt Özgürlük Hareketine karşı sürdürdüğü savaşa karşı İngiltere’de bir dizi eylem planlandığı öğrenildi. İlk eylem, 500 bin üyeli GMB sendikasının yıllık kongresinde olacak. Binlerce delegenin Önder Apo’nun posterlerini kaldırıp özgürlük talebini yinelemeleri bekleniyor.

Ayrıca 18 Haziran günü sendikalar kongresi öncülüğünde Öcalan’a Özgürlük Kampanyasını yürüten sendikaların düzenlediği 150 bin kişinin katılmasının beklenen büyük yürüyüşün hazırlıkları da devam ediyor. Britanya’da yaşanan sosyal hak kayıpları, hayat pahalılığının da protesto edileceği eylemde Kürt Halk Meclisi’nin organizesiyle katılımcıların Abdullah Öcalan’a özgürlük T-shirtleri giyeceği belirtildi.