6 July 2022
Öne Çıkanlar

HSM Karargah Komutanlığı’ndan Savaşa İlişkin Açıklama

 

Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı, bugün yaptığı açıklamada 17 nisan’dan bu yana Zap merkezli süren işgal saldırılarını değerlendirdi. Savaş başlayalı 33 gün oldu, düşman gözle görülür hiçbir sonuç elde edemedi diyen Komutanlık, bunun işgalciler için yenilgi olduğunu söyledi.

Halk Savunma Merkezi(HSM) Karargah Komutanlığı, bir ayını dolduran savaş konusunda önemli bilgiler paylaştı. Saldırının asıl amacının Özgürlük Hareketini tasfiye etmek olduğu belirtildi.

Bunun sadece Kürtler için değil AKP-MHP rejimi içinde bir varlık ve yokluk savaşı olduğunu kaydetti Bu süreçte Devrimci Halk Savaşı’nın özünü derinleştirmek ve yenilemek istediklerini kaydetti. İşgalci ordunun doğrudan Zap’ı hedefleyerek erkenden sonuç almak istediklerini, Zap’ı düşürürlerse, Garê ve diğer yerleri de hedeflemeyi düşündüklerini aktardı.

Bu yüzden savaşın başında her yeri, şimdi ise özellike Kurojahro, Werxelê, Şehîd Şahîn ve Şehîd Berxwedan’a üst üste saldırılar geliştirdiklerini aktardı. İşgalcilerin buralarda tıkandıklarını duyurdu.

Böylece artık bir batağa giriyorlar. Şimdi düşman eyaletlerimizi tek tek kuşatmaya almak ve sonra da KDP’nin yardımıyla gidiş-gelişleri kesmek ve eyaletleri bir bir düşürmek istiyor. Birini düşürüp sonra diğerine geçmek istiyor. Yine hızla davranmak istiyor.

Buna karşı Cudi olmak üzere Kuzey Kürdistan’da eylemliliklerin geliştiğini, Şehîd Bedran Gundikremo İntikam Birliğinin eylemler dizisi geliştirdiğini aktardı. Kuzey Kürdistan’daki gerillanın bundan sonra daha da aktifleşeceğini vurguladı.

Şimdiye kadar Zap’ta süregelen durum bazı yetersizliklere rağmen iyidir. Özellikle ilk günde düşman birçok yere birlikte asker indirmek ve böylece arkadaşları şaşırtmak istedi; Ama arkadaşlar büyük bir duyarlılıkla ve yüksek bir ruhla gerçekten de süreci iyi yönettiler. Düşmana gerekli cevabı verdiler. Doğrudur, belki kahraman şehitler verdik, ama arkadaşlar düşmanın ilk planını yenilgiye uğrattılar. 33 gün oldu ve düşman şimdiye kadar gözle görülür hiçbir sonuç elde edemedi. Bu, düşman için yenilgidir.

İşgalci Türk ordusunun bu saldırılarda 400’den fazla askeri kayıp verdiğini ancak şimdiye kadar sadece 10 ölülerini itiraf ettikleri hatırlattıldı.

Ama bunu sonuna kadar gizleyemezler. Her gün bir yerde ilan etmedikleri ölüleri olduğu açığa çıkıyor ve çok fazladır. Hastaneleri ölü ve yaralılarla doludur. Özel savaş hükümeti bu hakikatleri halktan ve kamuoyundan gizliyor.

Bundan sonra Savaş tünellerindeki direnişin daha yaratıcı ve aktif hale geleceğini hareketli timlerini daha fedakar insiyatifli hareket edeceğini vurguladı

Halk Savunma Merkezi Kürt basının da Türk özel savaşını deşifre etmesini pisikolojik savaşı ortaya çıkarmasını ve direniş savaşının belgelenerek halka mal edilmesi gerektiğini de vurguladı.

Kürt halkına da seslenen Halk Savunma Merkezi herkesi kendi yurtseverlik görevlerine sahip çıkmaya çağırdı

“Devrimci Halk Savaşı çerçevesinde gerillanın görevleri vardır ve halkın da görevleri vardır.” hatırlatmasında bulundu.

Genel olarak 2022 yılı sıradan bir yıl değildir. Stratejik bir yıldır. Bu yılda biz seferberlik ilan ettik. Bu seferberlik sadece halk için değildir. Kuşkusuz Kürdistan’ın her dört parçasındaki halkımız ve özellikle ülke dışındaki halkımız gerçekten de önemli bir emek vermektedir. Her gün sokaklardadır. Biz tüm eylemci halkımızı Kürdistan Özgürlük Gerillaları adına selamlıyor ve başarılar diliyoruz.

Başta kadınlar ve Kürdistan gençler olmak üzere tüm halkının bu seferberlik döneminde görevlerine sahip çıkacağını ifade eden HSM şu çağrı yaptı.

Demokratik ulus çerçevesinde Arap, Asuri-Süryani, emekçi Türk halkı, Fars, Ermeni ve demokratik ulus perspektifiyle hareket eden tüm halklar, bu dönemde rollerini oynamalıdır. Biz bu inanç ve umutla tüm halkımızı ve bölgedeki demokratları saygıyla selamlıyoruz.