26 November 2022
Öne Çıkanlar

Hişyar Özsoy: Kürtler Statüsüzleştirilmek İsteniyor

 

HDP Milletvekili Hişyar Özsoy, Türk Ordusu’nun Kobanê ve Rojava’ya saldırılarını değerlendirdi. İktidarın Taksim patlaması ve Kobanê saldırıları üzerinden seçim hazırlığı yaptığını belirtti. Mualefetin sessizliğini de eleştiren Hişyar Özsoy, ”Mevzu Kürtler olunca vagon gibi AKP-MHP’nin arkasına diziliyorlar” dedi.

HDP Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüsü Hişyar Özsoy, Taksim’deki bombalı saldırısındaki ipuçlarının Türk Devleti’ne bağlı cihatçı çeteleri işaret ettiğini söyledi.

Ancak uzun zamandır Kürdistan’a saldırı planlayan AKP- MHP iktidarının, Taksim patlamasını bahane ettiğini belirtti.

Bu kadar kapsamlı bir saldırının hem istihbarat hem lojistik olarak değerlendirildiğinde önceden planlandığının açık olduğunu vurguladı.

Bu saldırının iki hedefi olduğunu belirten Hişyar Özsoy, “Birincisi Kürtleri statüsüzleştirmek, ikincisi de seçim öncesi milliyetçi tabanı konsolide edip tüm muhalefeti hizaya getirmektir” dedi.

Kobanê’nin Kürtler açısında en az Halepçe kadar sembolik olduğunu vurgulayan Hişyar Özsoy, faşist şef Erdoğan’ın seçim öncesi suni zafer elde etmek istediğini söyledi. Bu saldırı konsepti karşısında ana mualefetin de iktidarla ortaklaştığını belirtti.

AKP’nin Kobanê bombardımanlarında Rusya ve ABD’den destur aldığının açık olduğunu söyleyen Hişyar Özsoy, ”Ancak kara harekatı için henüz o zemini yakalamış değiller” ifadelerini kullandı.

”SÖZ KONUSU KÜRTLER OLUNCA MUALEFET İKTİDARIN İZİNDE”

Hişyar Özsoy, bu saldırılar üzerinden Türkiye’nin iç siyasetinin ve geleceğinin dizayn edilmek istendiğine işaret etti. Mualefetin bu konudaki sessizliğini eleştirdi.

Sözde muhalefet partilerinin ne savaş ne de Kürt meselesi konusunda tek bir söz etmediğine dikkat çekti. “Bunun da sebebi temelde çözülemeyen Kürt meselesi. Konu Kürtler olunca mualefet Vagon gibi hemen AKP-MHP’nin arkasına diziliyor” dedi.