7 July 2022
MANŞET DÜNYA

Helin Evrim Sommer: Enfal, Almanya’da soykırım olarak tanınsın

Saddam Hüseyin rejimine bağlı Irak ordusunun “El-Anfal” adlı operasyonuyla Güney Kürdistan’da yaptığı soykırımının Almanya’da tanınması için Sol Parti Federal Meclis’e bir kanun teklifi verdi.

182 bin Kürdün yaşamını yitirdiği, 1 milyonu aşkın Kürdün de topraklarından sürüldüğü Enfal soykırımın unutulmaması için Federal Alman Meclisi’nde grubu bulunan Sol Parti bir girişimde bulundu.

Meclise yazılı olarak başvuruna Sol Parti, Halepçe katliamı yıldönümü öncesinde Enfal’in soykırım olarak tanınması için bir kanun teklifi verdi.

Sol Parti milletvekili Helin Evrim Sommer’in öncülüğünde hazırlanan kanun teklifinde Saddam rejiminin Kürtlere yönelik gerçekleştirdiği ve yakın tarihin en kanlı katliamlarından Enfal ile Halepçe’de Alman şirketlerinin suç ortaklığına da dikkat çekiliyor.

Mart ayının ilk haftasında meclisteki bir oturumda tartışılması ve oylamaya sunulması beklenen teklifte, Irak rejiminin El-Enfal operasyonları sırasında Kürtlere ve etnik-dini azınlıklara yönelik işlediği insanlığa karşı suçların BM Soykırımı Önleme ve Cezalandırma Sözleşmesi kapsamında soykırım olarak tanınması ve

Alman şirketlerinin veya vatandaşlarının o dönemde Irak rejiminin kimyasal silah programını ne ölçüde desteklediğinin araştırılması; suçlular hakkında kovuşturma başlatıp mağdurlara ve yakınlarına tazminat ödenmesi isteniyor.

Kanun teklifine ilişkin Sol Partili parlamenter Sommer Alman hükümeti, Alman Şirketlerinin de rant uğruna dahil oldukları bu insanlık suçunun aydınlatılması için elinden gelen her şeyi yapmalıdır dedi.

Şu ana kadar İsveç, Norveç, Güney Kore ve İngiltere Enfal’i soykırım olarak tanıdı.