31 March 2023
About

Hakkımızda

İlk Kürt gazetesi Kürdistan, 22 Nisan 1898’de yayınlandı. Kürtlerin yazılı yayıncılıktan görsel yayıncılığa geçmesi ise 97 yıl sonra mümkün oldu. Uydu üzerinden yayın yapan ilk Kürt televizyonu Med TV, 30 Mart 1995’te yayın yaşamına başladı. Kürt gazeteciliğinde ciddi bir aşama olarak tarihe geçen bu adım, Kürtlere düşmanlığı esas alan sömürgeci devletleri, özellikle Türk devletini ürküttü. Bu nedenle birçok Kürt kimlikli televizyon ağır baskılar altına alındı, birçok kez de Türk devleti ile çıkar ilişkisi içinde olan kesimlerin etkisiyle kapandı.

1995 yılında ilk Kürt televizyonu olarak basın tarihinde yerini alan Med TV, baskılar karşısında gelişen direnişin de simgesi oldu. Giderek gelenekselleşen bu yayıncılık, bugün onlarca televizyon, radyo, gazete ve dergi ile yayın yaşamını sürdürüyor. Medya Haber TV de bu geleneğin bir parçası olarak “Özgür Haberin Adresi” sloganıyla 15 Eylül 2017’de yayın yaşamına başladı.

Her yenilenmede bir adım daha ileriye atılan özgür gazeteciliğin günrümüzdeki temsilcilerinden biri olan Medya Haber TV, artık sadece bir halkın televizyonu değil. Bu platformda her halkın, her inanç grubunun kendini özgürce ifade etme olanağı vardır. Medya Haber TV, özgür haberciliği ve gücünü hakikatten alan yorumculuğu ile aynı zamanda bir direniş platformudur. Gücünü ekolojik, demokratik, Kadın özgürlükçü paradigmasından alan özgür gazetecilik platformudur.

KUBET