7 July 2022
KÜLTÜR-SANAT MANŞET

“Geçmişin Sesi Amida Konserleri”nin dördüncüsü izleyici ile buluştu

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın tarihi mekânlarda düzenlediği “Geçmişin Sesi Amida Konserleri”nin dördüncüsü olan, Dêra Mor Petyun Katolik Ermeni Kilisesi’nde gerçekleştirdiği konser izleyici ile buluştu.

Amed Ticaret ve Sanayi Odası’nın, MA Music işbirliği ile kentin tarihi mekânlarında “Geçmişin Sesi Amida Konserleri” adıyla düzenlediği konserler dizisi devam ediyor.

Dijital ortamda yayınlanan 10 tarihi mekan, 10 eşsiz konser etkinliklerinin dördüncüsü Sur ilçesinde 16’ıncı yüzyılda inşa edilen Dêra Mor Petyun Katolik Ermeni Kilisesi’nde gerçekleştirildi.

Sanatçılar konserde, Kürtçe’nin Kurmanci, Dimilkî, Soranî ve Hewramî lehçeleri ile birlikte Ermenice ve Türkçe, ezgiler ve klamlar seslendirdi.

MA Müzik sanatçıları ve konuk sanatçılardan mey ustası Ertan Tekin ve kemençe ustası Hashem Rashadat’ın da yer aldığı konser, DTSO’nun sosyal medya hesaplarında yayınlandı.

Sosyal medya hesaplarında yayınlanan konser izleyicinin büyük beğenisini kazandı.

“Geçmişin Sesi Amida Konserleri”nin ilki, Silvan ilçesindeki Hasuni Mağaraları’nda; ikincisi, Roma döneminden kalma Çınar ilçesindeki Zerzevan Kalesi’nde; üçüncüsü ise inanç ve kültür değerleri ile bilinen antik kent Eğil’de düzenlenmişti.