31 March 2023
Öne Çıkanlar

ENGÎZEK: Türk Devleti NATO’dan Silah Ve Cesaret Alıyor

play-sharp-fill

 

PKK Merkez Komite Üyesi Xalide Engizek,Türk devletinin KDP’yi de kullanarak Kürtleri bir kez daha statüsüz bırakmak istediğini belirtti. Xalide Engizek; “Kürdistan halkı, devrimci halk savaşı çerçevesinde rolünü ve sorumluluklarını yerine getirirse gerilla mutlaka zafere ulaşacaktır” dedi.

Dengê Welat radyosuna konuşan PKK Merkez Komite üyesi Xalide Engizek, gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. AKP-MHP faşizminin varlığını, başka toplumları ve halkları soykırıma uğratmak üzerine kurduğunu kaydetti. AKP’nin Özyönetim direnişlerinden sonra MHP ile ortaklık kurduğunu ve MHP çizgisine geldiğini belirtti.

Birlikte yeni bir konsep oluşturarak yeniden dizayn edilen Ortadoğu’dan faydalanmak istediklerini kaydetti Hegemonik Güçlerin Ortadoğu’ya yönelik müdahalelerinin olduğunu, AKP-MHP’nin bunu Kürdistan’a saldırmak için bir fırsat olarak değerlendirdiğini ifade etti. Xalide Engizek şunları ekledi.

Bu ikinci Komplodur, Yani Suriye ile başlayan ve Irak’ı da bitirmeyi hedefleyen bir komplodur. Yine Başûr’u bitirmeyi amaçlayan komplodur. PKK’yi bu planları için bir engel olarak görüyorlar ve bu yüzden bitirmek istiyorlar. Bundan dolayı NATO’dan faydalanıyor. Silah, para ve cesaret alıyor. Bölgede de Irak hükümetinden ve KDP’den destek alıyor. Bu temelde Medya Savunma Alanları’na yönelik işgal saldırıları gerçekleştiriyor.

Xakurkê, Heftanîn, Zap, Avaşîn’den sonra Metîna, Garê ve Qendîl’in işgal edilmek istendiğini ifade etti.

“PKK’yi tasfiye ettiklerinde Kürt halkının umudunu, mazlumların umudunu, Ortadoğu halklarının, özellikle Arap halkının umudunu yok edeceklerini biliyorlar.” dedi Bu saldırılara karşı HPG ve YJA Star gerillalarının da destansı bir direnişi olduğunu ekledi. Gerillanın profesyonel bir güç olduğunu vurguladı.

Xalide Engizek, KDP’nin tutumunu da değerlendirdi. KDP’nin son dönemdeTürk devletine alan açma rolü üstlendiğini, Pêşmerge kıyafetlerini askerlere giydirerek gerilla alanlarına gönderdiğini belirtti. Gerillayı arkadan hançerlediğini vurguladı.

KDP’nin uluslararası güçlerin çıkarları gereği çerçevesinde Kürdistan’ın devrimci güçlerini ortadan kaldırmaya çalıştığını belirtti. Bütün bunlara karşı Kürt gençlerini göreve çağırdı.

Her Kürt gencinin kendini gerilla olarak görmesi gerektiğini belirten PKK Merkez Komite üyesi Xalide Engizek, gençlerin insiyatif alarak devlete darbe vuracak yaratıcı eylem ve taktikler geliştirmesi gerektiğini kaydetti. Gerilla direnişinin başarılı olabilmesi için böylesi topyekûn bir mücadelenin verilmesinin şart olduğunu vurguladı.

“Türk devleti bu savaşı son şansı olarak görüyor. Bu savaşı kazanırsa mutlaka sandığa gidecek ve iktidardaki varlığı devam edecektir. Ama eğer yenilirse Türkiye ve bölge halklarına hesap verecektir. Bu nedenle Türk devletine her sokakta, her mahallede ve her şehirde hayatı zehir etmelidir. Türk devleti Kürdistan’ın dört parçasında bize saldırıp Avrupa’da bizi öldürürken, her yerde kendimizi savunma ve intikam alma hakkımız var. Kürt halkı ve dostlarını ayağa kalkmaya, Türk devletinin saldırılarına karşı direnmeye çağırıyoruz.”

KUBET