31 March 2023
MANŞET DÜNYA

Dünya Türk ordusunun Garê bozgununu konuşuyor

Değerli izleyiciler Kürdistan Gerilla Direnişi dünya gündeminde de geniş yer aldı. Dünya medyası işgalci ordunun askerlerinin yenilgisine ve kara propagandasına dikkat çekti.

İşgalci Türk Devleti’nin Garê saldırısı Dünya basınında geniş yer aldı.

Amerika’nın en büyük iki gazetesi bu defa yayıncılıklarıyla Türk Devleti’nin sırtını sıvazlamadı.

Washington Post, haberinde Anf’de yayımlanan KCK açıklamasına yer vererek, “Türk ordusu ve Mit mensubu esirler hava saldırısında öldürülmüş olabilir” dedi.

New York Times uzun bir makale ile konuyu genişçe ele aldı ve “PKK 13 kişinin hava saldırısında öldüğünü söylüyor” dedi.

https://www.arabnews.com/node/1809411/middle-east

Arap medyası da İşgal saldırıları ile ilgili Ankara açıklamaları ile yetinmedi.

Arap News konuyla ilgili şunları yazdı: “Türkiye yıllardır esir olan kişilerin PKK tarafından öldürüldüğünü söylüyor ama PKK’nin askeri kolu HPG ise açıklamasında “Esirlerin ölümüne Türk güçlerinin bombardımanları sebep oldu.”

Alman Medyası da Garê savaşının sonuçlarına genişçe yer verdi.

Türk Devleti’nin açıklamalarındaki çelişki ve şüphelere dikkat çekti.

Alman resmi ajansı Doyçe Wele Türk propagandasını öne çıkardı ancak ardından PKK’nin konu ile ilgili “12 kişinin uçakların bombalamaları sebebiyle öldüğü” açıklamalarına yer verdi

Tages şpigel Gazetesi de ANF açıklamalarına yer verdi ve Kürt tarafının esirlerin ölümünden Türk Devletini sorumlu tuttuğunu belirtti.

Solcu Yunge welt Gazetesi Garê savaşının hakikatini tüm şeffaflığıyla en iyi ortaya çıkartan gazete oldu.

“Gerilla’nın Başarısı” başlığıyla hazırladığı habere “Gerilla’nın direnişi karşısında çaresiz kalan Ankara, Garê savaşını bitirmek zorunda kaldı” diye devam etti.

KUBET