27 September 2022
Öne Çıkanlar

Direnişin öncü gücü ”YJA Star gerillaları”

Kadın gerillalar Avaşin’de ağır silahlı eylemlerden suikaste, sızma eylemlerinden darbelemeye en aktif şekilde çatışma içerisindeler ve belirleyici role sahipler.

Kadın gerillaların eylemlerinde şimdiye kadar Türk askerleri ağır darbeler aldı.

Kadın gerillaların hem yaşamdaki duruşu hem de çatışma sahasındaki eylemleri, günlüklere de yansıdı.

Gerilla günlüklerinin birinde “Operasyonun başından beri enerjileri, moralli katılımları ve her şeyi göze alarak büyük fedakarlıklarla öncülük yaptı kadın arkadaşlar” ifadeleri dikkat çekiyor.

“Özellikle şehit kadın arkadaşların direnişlerdeki belirleyici rolü hepimiz için yol gösterici oldu” diyor bir gerilla.

Direnişin ilk günlerinde Ruken ve Sarya adlı kadın gerillaların yüksek moralli duruşlarına vurgu yapılan bir günlükte, “Son dakikaya kadar da kaygısız katılımları Mamreşo’yu Mamreşo yapan en önemli etkenlerden biriydi örneğin” diye belirtiliyor.

Günlükte “Arisfaris’ta Amara ve Diyanaların şahsında fedailiğin eylemle bütünleşmesi, Mervanos’da Kobralarla savaşan Ekinlerin cesareti, Viyan arkadaşın enerjisi ve morali, Ronahilerin, Nesrinlerin, Marya ve Berfinlerin ilk mermi sesi duyulduğunda bedenlerini düşmanın önüne kalkan yapacak kadar iradeli duruşları ve Tolvinlerin savaşın en yaman anlarında bile bir dakika eksik etmediği sımsıcak yoldaşlığı nasıl unutulabilir ki?” ifadeleri kullanılıyor.

Bir başka günlükte de kadın gerillaların işgal karışışındaki belirleyici duruşuna dikkat çekilirken “İlk günden bu yana bu savaşın sorumluluğunu omuzlayan ve hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan kadın arkadaşların duruşu operasyonun gidişatını belirleyecek kadar önemliydi.” deniliyor.

“Tüm savaşlarda böyle değil miydi zaten?” diye soran günlüğün yazarı, şöyle devam ediyor:

“Bu savaşın tarihteki savaşlardan ayrılan yönü bu sefer kadınlar, zaferin ardındaki gizli kahramanlar değil, zafer bayrağını en önde elinde dalgalandıran güç oldular. Yani başarının ardındaki sır değil, başarının kendisi oldular.”

Günlükte yazının devamında ise şu vurgular yapılıyor.

“Delila arkadaşın suikast eylemleri, Diren ve Dorşin arkadaşların her gün keşif uçaklarının altında yaptıkları havan eylemleri, Ekin ve Amara arkadaşın eylemlerindeki başarıları, Adife arkadaşın sızma eylemlerinde B7 silahı ile imha ettiği mevziler hepimize çok büyük güç vermiş ve aynı zamanda düşmana ağır darbeler vurmuştu. Arkadaşlar şimdiye kadar bu büyük iddia ve umutla katılıyorlar savaşa. Ve özgürlük kılıcı YJA Star’ın Avaşin’deki yiğit kadınları savaşta destanlar yazmaya devam ediyor.”