7 July 2022
EKOLOJİ EKOLOJİ GÜNDEM GÜNCEL

Çewlîk’in doğası yağmalanıyor

Türk devletinin Kurdîstan coğrafyasına dönük saldırılar Çewlîk’in Kanîreş ilçesindeki Karacehennem Ormanları ile sürerken talan bununla sınırlı değil.

BUGÜNLERDE ORMANLARI KATLEDİLEN ÇEWLÎG MADENLERDEN JESLERE ADETA İŞGAL ALTINDA

Yaklaşık iki haftadır orman kıyımı ile gündemde olan Çewlîk coğrafyası uzun yıllardır büyük bir yağma ve yıkım kıskacına alınmış durumda.

Sadece son 1 yılda 100 bin dönüm orman ve diğer doğal alanlar maden yağmasına açıldı.

7 adet baraj ve HES kurularak suları gasp edilen kentte, 12 adet HES içinse hazırlıklar devam ediyor. Diğer yandan maden sahaları ile bölge adeta işgal edildi.

Kanîreş’in Kayapınar köyü sınırları içinde 40 bin dönümü aşkın arazinin JES arama sahası olarak ihalesi 13 Ekim’de gerçekleştirildi.

Yine Xorxol ilçesinde 19 bin 780 dekar alanda 4. grup maden ihalesi önümüzdeki günlerde yapılacak.

Darahênê ilçesinin Suvêran bölgesinde başlayan ve Gaz, Şexismal ile Xodan köylerine kadar yayılan yangını seyretmekle yetinen yetkililerin bu tutumunun ardında yağma isteği vardı.

Yaz boyunca süren yangının yok ettiği alanda maden çalışmalarının çakışması dikkat çekiyordu.

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA)’nın raporu Çewlîk’teki milyonlarca bakır, kurşun, çinko ve demir madenleri ile diğer birçok maden yataklarının yerini gösteriyordu.

Tespit yapılmakla kalınmamış altın rezervleri için çalışmalara da başlanmıştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından Xorxol ilçesinde bin 978 hektar doğal alan maden talanı için yarın ihaleye çıkarılacak.

Şirketlerin talebiyle parsel parsel vahşi madenciliğe teslim edilen Çewlîk’in Kanîreş ilçesinde kömürlü termik santral hazırlığı da sürüyor.