1 February 2023
GÜNCEL MANŞET

Aysel Tuğluk için sürgündeki HDP’li seçilmişlerden çağrı

Siyasetçi Aysel Tuğluk’un arkadaşları bir yazı kaleme alarak, “Aysel Tuğluk ve onun şahsında tüm hasta tutuklular özgür kalana kadar çalışmayı sürdüreceğiz” diyerek duyarlılık çağrısı yaptı.

Sürgünde bulunan HDP’li kadın siyasetçiler Kandıra Hapishanesi’nde tutulan siyasetçi hasta tutsak Aysel Tuğluk için açıklama yaptı.

Aysel Tuğluk’a özgürlük başlığıyla yayınlanan açıklamada, Türkiye’nin 384 hapishane ve 300 bine yaklaşan tutuklusu ve yaşanan insan hakkı ihlalleriyle Demokrasinin kırıntısının bile kalmadığı bir ülke olduğuna çekildi.

Hapishanelerde, 1605 hasta tutsak olduğu, hasta tutsakların siyasi nedenlerle tahliye edilmeyip ölüme terk edildiğinin altı çizildi.

Açıklamada, Aysel Tuğluk ‘un daha önce milletvekilliği yaptığı ve DTK Eş Başkanı bir insan hakları savunucusu olduğu belirtildi.

Yaptığı açıklamalar ve konuşmalar bahanesiyle 5 yıldır Kandıra hapishanesinde tutsak edildiği ifade edildi.

Yoldaşlarının yaptığı açıklamada; Aysel Tuğluk’un 2 yıldan beri hafıza kaybı yaşadığı ve arkadaşlarının yardımıyla yaşamını sürdürebildiğine dikkat çekildi.

Hastalığı hızla ilerleyen Aysel Tuğluk’a Kocaeli Üniversitesi Adli Tıp Bölümü tarafından oybirliğiyle “cezaevinde kalamaz” raporu verildiği, ancak Adalet Bakanlığı’nın İstanbul Adli Tıp Kurumu Cezaevinde kalabilir” raporu vererek hastalığının her geçen gün ağırlaşmasana neden olduğuna işaret edildi.

Son olarak ise Aysel Tuğluk’un bir an önce serbest bırakılması çağrısı yapıldı.