31 March 2023
MANŞET DÜNYA

Ankara-Washington hattında gerilime yol açan ilişkiler

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile Türk mevkidaşı Çavuşoğlu arasındaki ilk telefon görüşmesinde, Ankara-Washington hattında gerilime yol açan konular ele alındı.
Blinken belli başlıklarda Türkiye’yi uyardı.

ABD’nin yeni başkanı Biden’ın ekibiyle Türk hükümeti arasında bakan düzeyindeki ilk temas Pazartesi günü gerçekleşti.

Amerikan Dışişleri Bakanı Blinken, mevkidaşı Çavuşoğlu ile telefonda görüştü, bakanlar iki ülke arasında gerilime yol açan konuları ele aldı.

Çavuşoğlu ile görüşmesini Twitter’da duyuran Blinken, Türk mevkidaşı ile “ABD-Türkiye ilişkilerinin uzun yıllardır süregelen önemi hakkında” konuştuğunu, Suriye, terörle mücadele ve Doğu Akdeniz’de gerilimin düşürülmesine dönük çabalarda da işbirliğinin sürdürülmesini umut ettiğini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’da Blinken’ın, Çavuşoğlu ile görüşmesinde, Türkiye’de “demokratik kurumların, kapsayıcı yönetim ve insan haklarına saygının önemini vurguladığına” dikkat çekti.

Price, her iki tarafın ayrıca uluslararası konuları ele aldıklarını, Suriye’deki ihtilafın siyasi çözümü için işbirliğini güçlendirme taahhüdünde bulunduklarını ifade etti.

Açıklamaya göre Blinken, Türkiye’nin Rus yapımı S-400 füze savunma sistemini kullanmaması gerektiği konusunda uyarılarını yineledi.

Doğu Akdeniz’deki gerginliklerin de ele alındığı görüşmede ABD tarafı, NATO müttefikleri Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelere desteğini dile getirdi.

Öte yandan Blinken’ın Çavuşoğlu ile görüştüğü aynı gün Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias ile de telefon görüşmesi gerçekleştirmesi dikkat çekti.

Washington’un bu adımı, ABD’nin uzun yıllar boyunca, iki NATO müttefiki arasında dengeyi gözeten geleneksel yaklaşımının sürmekte olduğu şeklinde yorumlandı.

KUBET