27 September 2022
DÜNYA

Açlıkla Mücadele Kuruluşlarından Uyarı

“41 MİLYON İNSAN AÇLIKTAN ÖLME TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA”

Kapitalist sistem dünyayı iklim krizinin paralelinde yokluklara mahkum ediyor. insanlığın geleceği açısından hergün yeni bir tehlike çanı çalıyor.

Açlık bunlardan biri.

Nitekim açlıkla mücadele kuruluşları, 41 milyon insanın açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Açlıkla mücadele kuruluşları, savaşlar, koronavirüs ve iklim değişikliğinin açlığı daha da tetiklediği uyarısı yaparak 41 milyon insanın açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Alman yardım kuruluşu ‘Dünya Açlıkla Mücadeleye Yardım’, dünyada açlık sorununun giderek ciddileştiğini ve 2030’a kadar “sıfır açlık” hedefinden dramatik bir şekilde uzaklaşıldığını bildirdi.

Yardım kuruluşu Genel Sekreteri Mathias Mogge, şu an dünya çapında 811 milyon insanın açlık çektiğini ve 41 milyon kişinin açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Açıklanan son Dünya Açlık Endeksine göre 47 ülkenin 2030 yılına kadar düşük açlık kategorisine bile ulaşamayacağının görüldüğünü belirten Mogge, gıda sıkıntısı yaşayan insan sayısının geçen yıl 2019’a göre 20 milyon kişi daha artarak 155 milyona ulaştığını kaydetti.

Endekse göre 2020 yılında 30 milyon insan açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıyaydı.

Açlıktan en ağır etkilenen ülkelerin Sahra çölünün güneyindeki Afrika ülkeleriyle Güney Asya’da olduğu belirtildi.

Somali, Yemen, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Madagaskar durumun “çok ciddi” olduğu ülkeler arasında sıralandı.

Dünyada her gün 15 bin çocuğun açlıktan öldüğünü belirtildi.