7 July 2022
KÜLTÜR-SANAT MANŞET

21 Şubat Dünya Ana Dil Günü bir çok yerde kutlandı

Maxmur Kampında yaşayan öğrenciler Dünya Anadil Gününü kutladı. Yapılan açıklamada, Maxmur’da Kürtçe yapılan eğitimlerde ulaşılan başarı düzeyi ortaya konularak Kürtçenin resmi dil olması çağrısı yapıldı.

Bir mülteci kampı olmasına rağmen binlerce öğrencinin ilk ve orta öğretim kurumlarında anadillerinde eğitim görebildikleri Maxmur Kampı öğrencileri Dünya Anadil Gününü kutladı.

Kutlama Koçerin Amed Lisesi’nde Öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.

Kürdistan Özgürlük Mücadelesinde yaşamlarını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan törende yapılan açıklamada, Maxmur’da Kürtçe yapılan eğitimlerde ulaşılan başarı düzeyi ortaya konularak Kürtçenin resmi dil olması çağrısı yapıldı.

İnsanın kişiliğinin oluşmasında anadilin büyük bir ekisi var. Anadillerinde yaşayan ve üreten insan daha başarılıdır. Dil aynı zamanda halkların kültürlerinin temel taşlarından biridir.

Dünya Anadil Günü Rojava ve Kuzey Suriye kentlerinde de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Yüzbinlerce öğrencinin eğitim gördüğü bölgede Anadilde eğitimin sonuçları ele alınıyor.

Gün kapsamında yapılan Anadil Çalıştayı bugün Qamişlo’daki Efrîn salonunda “Anadilde eğitim bütün halkların temel hakkıdır” şiarıyla başladı.

Çalıştay’da konuşan, Kuzey ve Doğu Suriye Eğitim Öğretim Komitesi Eş Başkanı Nesrîn Doko, “Kuzey ve Doğu Suriye Devrimi’nin 10 yıllık gelişiminden sonra bütün Kürt, Arap ve Süryani hakları anadillerinde eğitim görüyor. Fakat bu diller bölgedeki egemen sistemler tarafından her gün saldırıya uğruyor ve halkları on yıllardır bu hakkından mahrum bırakıyor” ifadelerini kullandı.

Bir açıklama da, Kobanê Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğrencileri tarafından yapıldı.

Açıklamada İşgalci Güçlerin Kürtler ve Kürçe üzerine kurdukları baskıyı hatırlatılarak, üniversitelerinde bu konuda ortaya çıkan başarıya dikkat çekildi.

“Dillerin yok olmasının nedenlerinden birisi de ulusların kendi anadillerini konuşmaması ve diline sahip çıkmamasıdır. Bir dil konuşulmadığı veya yazılmadığında, düşünce ve fikirler ortaya çıkmadığında, o dil egemen sistemlerin elinde ölmeye mahkumdur” denildi

Kürt Dil ve Kültür Ağı ile Kürt Dil Platformunun Kürtçenin resmi dil ve eğitim dili olması için Amed’de düzenledikleri basın toplantıyla duyurusunu yaptıkları imza kampanyası yarın start alacak.

Sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nde yapılamayan kampanya, Amed’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın katılımıyla başlatılacak.

Demir Otel’de başlatılacak imza kampanyasının ardından Sancar ve diğer katılımcılar, kampanyanın yaygınlığını artırmak için Amed’de halk ve esnafa, Kürtçe yazılı maskeler dağıtacak.